Czy ktoś jest w stanie uwierzyć w duchy? Pewnie znajdzie się nie jedna, nie dwie, a może nawet więcej osób, które jawnie przyznają, że można mieć do czynienia z czymś takim jak duchy. Zdecydowana większość ludzi jest na nie, jeżeli chodzi o tego typu przypadku. Może czas się przyznać rację, że jakiś duch chodzi po tym świecie i często odpowiedzialny jest za losy poszczególnych ludzi? Jeżeli ktoś nie jest w stanie w to uwierzyć, to niech sięgnie po “Upiór w ruderze” Andrzeja Pilipiuka.

Od przeszłości…

Wiele osób doskonale zna tego autora, który proponuje swoim czytelnikom przewrotne i jakże zabawne książki ze wspaniałym motywem historycznym w tle. Oto rok 1812, stary dwór szlachecki w Liszkowie na Lubelszczyźnie. W tym oto dworze mieszkają trzy, niezbyt rozgarnięte panny. Lukrecja, Kornelia i Marcelina i dla zabawy postanawiają wystrzelić z armaty pradziadunia, która już od ponad stu lat gdzieś leżała. Panny, które naprawdę rozumem nie grzeszą wykonują swój plan, a potem… Potem to już służba może tylko i wyłącznie zbierać zwłoki dziewczyn z pola. Może i początek niewesoły, ale nie dajmy się zwieść pozorom. Panny trafiają na sąd ostateczny, gdzie oto dostają karę 500 lat pokuty za swój wybryk. W związku z tym, że w niebie nie ma miejsca, to Lukrecja, Kornelia i Marcelina mają wrócić do miejsca, gdzie do tej pory mieszkały. Tak oto pałac w Liszkowie zyskuje trzy nowe duchy, a dziewczęta mają wpływ na wszystko co od tej pory dzieje się w tym miejscu. A dzieje się naprawdę dużo.

…do przyszłości

Tym razem autor przeskakuje od razu do 1943 roku. Pałac w Liszkowie zostaje zajęty przez SS. Z kolei w pobliżu czai się AK, które…zawiera sojusz z SS. Rzecz niemożliwa? Tak, ale nie w tym przypadku. Jak na życie żołnierzy wpływ będą miały trzy zacne duchy, które już od ponad stu lat pełnią swoją karę? Potem przyjdzie wspaniały czas PGRu, kiedy to pod okiem towarzysza Kociuby wszystko odradza się od nowa. Czy i jemu Lukrecja, Kornelia i Marcelina będą chciały spłatać jakiegoś figla? Z czasem z pałacu zostaje rudera, gdzie ludzie chcą otworzyć muzeum ku czci towarzysza Kukuły. Ale dlaczego? Tak biegnie czas w tym Liszkowie, a trzy duchy, które od 1812 roku strzegą pałacu są obserwatorkami, które nie raz i nie dwa zmieniają bieg całej historii. Mamy kolejny skok w przeszłość. W 20147 roku rezydentami pałacu w Liszkowie zostają …kosmici! Tak, autor zaprasza do czytania “Upiora w ruderze”, który na pewno nie jednej osobie wspaniale poprawi humor.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com